فرش فریز چیست؟

اکثر فرشهای ماشینی بصورت جفتی (زیر و رو) بافته شده و توسط تیغ برش از وسط جدا میشوند.این فرشها را اصطلاحا cut pile (به معنی ریشه بریده شده) گویند.

فرش فریز :

این فرش نیز نوعی فرش cut pile است که دارای ریشه های بلند و پر پیچ وتاب میباشد.

جنس رنگ و چله آن پلی پروپیلن و پلی استر است. بنابراین فرش فریز از مقاومت بالایی نسبت رفت و آمد زیاد و همچنین شستشوی آن برخوردار است.

این نوع فرش در طرح ها و رنگهای متنوعی در بازار موجود هستند که میتوان به طرح های سنتی (گبه) ، فانتزی ، عروسکی و سه بعدی اشاره کرد که به دلیل استفاده از رنگهای متنوع در آن زیبایی خاصی به فرش داده و آنرا جذاب تر جلوه میدهد.

وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژگی فرش فریز :

از مهمترین وی‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژگی فرش فریز میتوان به مقاوم بودن ، سبکتر بودن ، شستشوی راحت تر و همچنین قیمت پایین آن نسبت به دیگر فرش ها اشاره کرد.

کاربرد فرش فریز :

فرش فریز به دلیل داشتن تنوع طرح و رنگ فراوان در مکانهای مختلف منزل میتواند مورد استفاده قرار گیرد از جمله استفاده در راهرو ، راه پله ، آشپزخانه ، اتاق کودک و اتاق خواب.

تفاوت ظاهری فریز و گلیم

گلیم ظاهر کاملا متفاوتی در نسبت به فرش فریز دارد. زیرا نوع بافت گلین فرش از نوع بافت فرش های پرز بریده نیست. پرز گلیم، نسبت به فریز بسیار کوتاهتر بوده تا حدی که از نظر ضخامت گلیم، کمترین ضخامت را نسبت به انواع فرش ماشینی دارد. ضخامت و تراکم کم فرش گلیم باعث شده تا این فرش شبیه موکت باشد. و ارزان ترین نوع در میان انواع فرش ماشینی باشد.

فرش فریز، اما چنین نیست. ظاهر فرش فزیز شبیه به فرش معمولی با دپرزهای عادی است با این تفاوت که در بافت این فرش به لیل اینکه دستگاه بافت فریز از شانه و تراکم پایینی برخوردار است، برای جبران این نقص از نخ های ضخیم تر استفاده شده است. استفاده از نخ های ضخیم در بافت فرش فریز باعث شده است تا علیرغه تراکم پایین این نوع فرش، فرش فریز از ضخامت و نرمی بهتری نسبت گلیم فرش برخوردار باشد. و نسبت به گلیم بسیار راحتر است. که همین مزیت باعث می شود که فرشهای عروسکی اتاق کودک را بیشتر با بافت فریز تولید کنند.

امیدواریم که با مطالعه مقاله  فرش فریز چیست؟ شناخت کاملی از این نوع فرش پیدا کرده باشید و هنگام خرید فرش انتخاب بهتری داشته باشید.

راهنمای خرید فرش

2 دیدگاه در “فرش فریز چیست؟

  1. اولیایی گفت:

    سلام مطلب خوبی درباره فرض فریز نوشتید. فکر نمی کردم بین فرشها اینقدر تفاوت در تولید وجود داشته باشه

    1. مدیر سایت گفت:

      ممنونیم از اینکه مارو انتخاب کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *