روش پاک کردن انواع لکه از فرش

هر لکه روش جداگانه ای برای تمیز کردن فرش ماشینی دارد که در ادامه ی این مقاله به روشهای پاک کردن لکه هایی که بیشتر با آنها روبرو میشویم توضیح داده میشود.

1_ پاک کردن لکه چای یا دیگر نوشیدنی ها:

برای پاک کردن این لکه باید بلافاصله یک دستمال پارچه ای یا کاغذی روی لکه قرار داده و بدون اینکه سطح لکه را افزایش دهید، مایعات را از سطح فرش جمع آوری نمایید.سپس توسط شامپو فرش ، لکه بر و یا بخارشوی جای لکه را پاک نمایید.

لکه چای روی فرش

2_ پاک کردن لکه روغن از فرش:

برای پاک کردن لکه روغن نیز در ابتدا یک دستمال پارچه ای یا کاغذی را روی لکه قرار داده و فقط به آرامی فشار دهید تا بدون اینکه روغن سطح بیشتری از فرش را کثیف کند ، جذب دستمال گردد.سپس نقطه ی دیگر دستمال را که تمیز است روی لکه فشار دهید.این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر اثر زیادی از روغن روی دستمال نماند.سپس برای از بین بردن جای لکه از حلال رنگ مثل تینر فوری استفاده کنید.(دقت کنید از حلال های خیلی قوی یا رنگی  مثل بنزین استفاده نکنید). در آخر نیز میتوانید با استفاده از لکه بر ، شامپو فرش ویا بخارشوی فرایند پاک کردن را کامل کنید تا دیگر هیچ اثری از لکه روی فرش مشاهده نکنید. ( روش پاک کردن انواع لکه ها از فرش )

لکه روغن از فرش

3_ پاک کردن آدامس از روی فرش:

برای پاک کردن آدامس در ابتدا یک کمپرس یخ را روی لکه قرار دهید تا آدامس سفت شود.سپس آدامس سفت شده را از سطح فرش جدا کنید.دوباره کمپرس را روی باقیمانده آدامس گذاشته تا سفت شود.این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه کمی از آدامس روی فرش باقی بماند.در مرحله بعد باقیمانده آدامس را توسط حلال رنگ مثل تینر فوری پاک کنید.( دقت کنید از حلال های خیلی قوی یا رنگی  مثل بنزین استفاده نکنید ). ودر آخر در صورت نیاز میتوانید از لکه بر ، شامپو فرش ویا بخارشوی استفاده کنید.

پاک کردن آدامس از روی فرش

4_ پاک کردن لاک از فرش

حتما برای شما اتفاق افتاده که دستتان به شیشه لاک خورده و فرش یا مبل منزلتان  را کثیف کرده باشد.در این مواقع باید فورا لاک ریخته شده را با یک قاشق چایخوری از سطح فرش جمع آوری کنید.این کار حساس ترین مرحله است که باید با حوصله انجام شود تا لاک روی فرش پخش نشود.این کار را چندین بار با دقت و به آرامی یانجام دهید.سپس یک دستمال تمیز را روی لکه فشار داده و بردارید.(دقت کنید که به هیچ عنوان دستمال را روی سطح فرش نکشید.زیرا لاک روی سطح فرش پخش خواهد شد). سپس نقطه دیگری از دستمال را روی لکه فشار دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر اثری از لاک روی دستمال نماند. در مرحله بعد باید از پد لاک پاک کن استفاده نمایید. پد لاک پاک کن را در دست گرفته بطوریکه چیزی را از سطح فرش برمیدارید، ریشه لکه شده فرش را به سمت بالا بکشید تا لاک پاک شده و مساحت بیشتری را کثیف نکند.این کار را آنقدر تکرار کنید تا هیچ آثاری از لاک روی فرش نباشد. در صورت وجود آثار کم میتوانید از تینر فوری در مرحله آخر استفاده نمایید و پس از آن با لکه بر ، شامپو فرش و یا بخارشوی فرایند پاک کردن را تکمیل کنید.( این هم از مقاله روش پاک کردن انواع لکه از فرش )

پاک کردن لکه لاک از روی فرش

گروه مرکز فرش ایرانیان امیدوار است تا با مطالعه مقاله ” پاک کردن هرگونه لکه از فرش”  اطلاعات کافی را در این باره کسب کرده باشید.

مقاله راهنمای خرید فرش ماشینی هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.